Листа на активни глуви спортисти
Вторник, 13 Декември 2016 13:43

Lista na aktivni sportisti

 
Јован Момировски - In Memoriam
Недела, 01 Ноември 2015 16:12

jovo

1932-2015

Јован Момировски е роден на 21.09.1932 во Ниш, Кралство Југославија. Потекнува од семејство од Охрид, Македонија, кое заради службата на татко му Наум често го менувало местото на живеење.

Спортската, фудбалска кариера ја започнал во Белград во клубот „Наша Крила“Кариерата ја продолжува во Македонија во ФК „Металец“ и кратко време во ФК „Вардар“. Како истакнат фудбалер од 1953 до 1965 е репрезентативец во фудбалската репрезентација на Југославија на глуви лица. Како репрезентативец учествувал на Светските олимписки игри на глуви лица (денешни Deaflympics) е носител на четири златни медали во фудбал, и тоа

Повеќе...
 
Нашиот пливач Андреј Стојаноски со сребрo на СП за глуви
Понеделник, 24 Август 2015 10:26
1На Мундијалот во тексашкиот град Сан Антонио, Андреј Стојаноски патеката од 1.500 метри слободно ја мина за 16 минути, 57 секуни и 13 стотинки.
Андреј Стојаноски (20) освои сребрен медал на Светското првенство за глуви што заврши во тексашкиот град Сан Антонио, во САД. Тој имаше најдобар резултат во квалификациите со кој се пласира во финалето на трката од 1.500 метри слободно и со време од 16 минути, 57 секунди и 13 стотинки го освои второто место во дисциплината во која имаше најголеми очекувања. Напорната работа на долги патеки со тренерот Марјан Соколовски му донесе успех на најдолгата патека во базените.
Победник на трката е Полјакот Артур Пиоро, а бронзата ја освои украинецот Иван Зиненко.
„Многу сум среќен што по напорната повеќегодишна работа му се оствари сонот - да се закити со медал на големо натпреварување. И самиот сум многу задоволен што се валоризира нашата заедничка работа“, ни изјави тренерот на Стојаноски, Марјан Соколовски. 
Стојаноски со тоа го круниса одличниот настап на ова СП во кое се пласира во четири финални трки. Освои едно петто место - на 400м слободно, едно седмо - на 400м мешано и едно осмо - на 200м слободно.
 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Страница 1 од 31
Агенција за млади и спорт
 
International Committee of Sports for the Deaf
 
European Deaf Sport Organization
 
ffm logo new
 
Телевизија Алсат М
 

Кој е тука

Има 24 гости присутни

2011 © deafsports.org.mk | Design By InDesign